Ajaloost

“Et kõik ausalt ära rääkida…” alustas Agu Sihvka oma seletuskirju. Meie projekti juured ulatuvad samuti mitme aasta taha. Eesti puuetega inimestest alustas ilmselt esimeste seas võitluskunstidega tegelemist Kaido Kikkas 1990. aastal. Tollase TTÜ Shotokan karate klubi juhi Alar Põlluga sai arutatud ka puuetega inimeste treenimise võimalust, mida laias maailmas juba varemgi oli tehtud. Paraku jäi ettevõtmine soiku. Pärnu karateklubi Zen eesotsas Teet Jüringuga tegeles 2002. aastat alates paar aastat päris edukalt ratastoolikarate rühmaga, Tallinnas aga ei toimunud midagi.

Budoklubi Mitsubachi juhil Rein Paluojal ja tema õpilasel Kaido Kikkasel oli juba mõnda aega idee proovida õpetada Okinawa saarelt ja selle lähikonnast pärit vana sõjakunsti Ryukyu kobujutsut ka liikumispuuetega inimestele. 2006. aasta juuli lõpus toimus Elvas puuetega inimeste spordilaager, kus leidis aset esmane ratastoolile kohandatud kobujutsu ning ka aikido (Jaapanist pärit relvadeta võitluskunst) tutvustamine.

2oo6. aasta oktoobrist algasid Tallinnas Endla 59 regulaarsed kobujutsu ja aikido treeningud. Treeningvarustuse hankimisel tuli appi heategevusfond Dharma, kelle abiga said harjutajad täiskomplekti treeningrelvi ning treeningujakid koos vöödega (et asi ikka päris võitluskunsti moodi oleks). Lisaks tuleb ka tänada sensei Igor Neemret ja Budopunkti, kust saadi varustusele väga tubli allahindlus.

Et start näis edukas, idanes aastavahetuseks uus idee – korraldada suvelaager, kus puuetega lapsed ja noored ning nende vanemad-hooldajad (kes tihti vajavad rohkemgi julgustust kui lapsed ise) saaksid tegelda erinevate huvitavate asjadega (muuhulgas proovida ka võitluskunste). Kuna Dharma oli juba korra appi tulnud, mindi ka selles asjas nende jutule ning abi saadi seekordki (tõsi, algselt oli plaanis valida sihtgrupiks vanemad teismelised, fondi soovil aga vähendasime sihtrühma kavandatavat vanust). Toetajateks tulid ka UNICEF Eesti ja Tallinna linn.

“Julge elada” esimene suvelaager toimus 2007. aasta 19.-22. juulil Jäneda lähedal Tõrvaaugul (sellest on siin lehel mujal lähemalt kirjutatud). Nüüdseks on see edukas üritus juba ajalooks saanud, kuid alanud on juba uue suvelaagri kavandamine – see peaks  toimuma 24.-27. juulil 2008. aastal.